Španělština - časování sloves v přítomném čase

20. ledna 2018 v 14:44 | Adriana
Španělština je jazyk s rozvinutým časováním sloves podle osoby (stejně jako v češtině: mluvím = já; mluvíš = ty). V této lekci si ukážeme, jak časovat slovesa v přítomném čase, který nám ukazuje, že se něco děje právě teď, nebo obecně běžně, pravidelně či nepravidelně.

Španělština rozlišuje 3 typy sloves. O jaký typ se jedná poznáme podle koncovky slovesa v infinitivu:

hablar - mluvit
aprender - učit se
vivir - žít

Z toho vyvozujeme, že máme tedy -AR, -ER a -IR třídy sloves. Tyto koncovky mají jednu skvělou schopnost - dají se odtrhnout a tudíž nám zůstane jen kořen slovesa:

hablar → habl-ar → habl
aprender → aprend-er → aprend
vivir → viv-ir → viv

Samotný kořen nám ale nijak nepomůže, protože právě k němu se připojují zmíněné koncovky přítomného času podle osoby (podmětu). V každé třídě se koncovky liší. Nebojte však, není to tak hrozné - rozdílné nejsou úplně všechny. :)

-AR třída
yo hablo já mluvím
tú hablas ty mluvíš
él/ella/usted habla on/ona mluví; vy mluvíte

nosotros/nosotras hablamos my mluvíme
vosotros/vosotras habláis vy mluvíte
ellos/ellas/ustedes hablan oni/ony mluví; vy mluvíte

Zde můžete vidět, jak časovací systém funguje a naučit se tak tvořit slovesné tvary AR-třídy. Na začátku je podmět (tedy osobní zájmeno nebo podstatné jméno) a poté ohýbané sloveso.

-ER třída
yo aprendo já se učím
tú aprendes ty se učíš
él/ella/usted aprende on/ona se učí; vy se učíte

nosotros/nosotras aprendemos my se učíme
vosotros/vosotras aprendéis vy se učíte
ellos/ellas/ustedes aprenden oni/ony/vy se učíte

-IR třída
yo vivo já žiju/žiji
tú vives ty žiješ
él/ella/usted vive on/ona žije; vy žijete

nosotros/nosotras vivimos my žijeme
vosotros/vosotras vivís vy žijete
ellos/ellas/ustedes viven oni/ony žijí; vy žijete

Všiměnete si, že kromě 1. a 2. osoby množného čísla jsou -IR a -ER skupiny shodné. Nezapomeňte také u osoby vosotros/vosotras na označení přízvuku čárkou → hablÁis, aprendÉis, vivÍs

Toť celá gramatika. Samozřejmě, ne všechna slovesa tomuto časování podléhají. Španělština obsahuje také slovesa nepravidelná, která mění svůj tvar kořene.

tener - mít

Za normálních okolností byste pravděpodobně vytvořili tvary podle výše uvedeného časovacího vzoru, tedy yo teno, tú tenes atd. Jenže, sloveso TENER je nepravidelné a mění v základu svůj kmen. Správné formy tedy jsou:

yo tengo
tú tienes
él tiene

nosotros tenemos
vosotros tenéis
ellos tienen

Koncovky jsou však pokaždé stejné a i nepravidelná slovesa se řídí určitými "pravidelnostmi".

Mám také zmínku k osobním zájmenům, pokud jste je doposud nestudovali. Jistě jste si všimli jedné zvláštnosti - španělština má 3 způsoby (respektive 4), jak říct vy → usted, vosotros (-as), ustedes. Rozdíly jsou v počtu osob, v tykání a ve vykání:

Usted používáme, pokud jedné osobě vykáme. V běžném hovoru se nýbrž s tímto výrazem příliš nesetkáme, jelikož španělsky hovořící většinou druhým tykají (tú) bez ohledu na postavení nebo důvěrnost vztahu. Usted působí velmi nepřátelsky.

Vosotros je španělské tú (tedy české ty) v množném čísle a užívá se v situacích, kdy oslovujeme více lidi, kterým tykáme. Tvar vosotras řekneme, mluvíme-li na skupinu, kde jsou pouze dívky.

Ustedes má stejnou funkci jako usted s tím rozdílem, že mluvíme na více osob (kterým vykáme).

Pro zájmena usted a ustedes se používají koncovky 3 osoby jednotného (usted) a množného čísla (ustedes) - můžeme tak říct, že ve španělštině druhým onkáme nebo onikáme.

Nakonec bych se ráda zmínila k tvarům nosotros a nosotras, které, podobně jako vosotros a vosotras, rozlišují rod. Nosotros se používá, pokud mluvíme o skupině, které jsme součástí, a je v ní alespoň jeden muž. Naproti tomu nosotras je výhradně užíván skupinami dívek.

Nyní už umíte přítomný čas a můžete tak povídat o tom, co děláte běžně nebo právě teď. Doufám, že lekce má srozumitelnou formu. Kdybyste přece jen potřebovali s něčím poradit, stačí napsat do komentářů. :)
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama